Keresés a GYIK-ben
Mi az előírás a veszélyhelyzetben felmerülő felnőttképzési kérdések rendezésére?
A felnőttképzési programok és a komplex szakmai vizsgák tekintetében az alábbi – a szakképzésben alkalmazotthoz nagyon hasonló – elvek mentén érdemes eljárni.
1.Komplex szakmai vizsgák
- Személyes jelenléttel ne szervezzenek vizsgát. Amennyiben digitális eszközök segítségével (pl. zártláncú rendszer, Skype, Microsoft O365 stb.) a vizsga távollévők között megszervezhető és jól dokumentálható, azt a jogszabály szerinti vizsgával egyenértékűként elfogadható, az OKJ-bizonyítvány kiadható. Amennyiben a vizsga az előző módon nem szervezhető meg, a vizsgát el kell halasztani.
- Jelen pillanatban egyértelmű jogszabályi tiltás nincs a vizsgák megszervezésére, így ha mégis szerveznek vizsgát, azt kis csoportokban, a személyek között legalább 1,5 méteres távolságot biztosítva, a járványügyi szabályok legszigorúbb betartásával lehet megtenni. Amennyiben a vizsgázó nem vállalja a részvételt, nyomós indok miatti meg nem jelenésnek számít, hátrány nem érheti.
2.Felnőttképzések
- Piaci alapú, nem támogatott felnőttképzések: amíg kifejezett tiltás nem jelenik meg a Kormány valamely intézkedése során, elvileg a felekre van bízva a képzés folytatása (tervezett a tiltás a kontaktórás oktatás tekintetében, távoktatás, digitális oktatás formájában természetesen minden folytatható).
3.Támogatott képzések
- A támogatókra nézve javasolt oyan szabályt hozni, hogy a támogatás szempontjából elfogadható legyen a távoktatási formákban történő folytatása a képzésnek akkor is, ha a támogatási szerződés vagy a jogszabály kontaktórát ír elő, illetve ha ez nem valósítható meg, a teljesítés határideje automatikusan meghosszabbításra kerül (első körben pl. 3 hónappal).
Forrás: ITM Szakképzésért Felelős Helyettes Államtitkárság