A belső járvány megelőzése érdekében végezhet-e a munkáltató kockázatelemző kérdőívet? Kérdezhet-e a munkáltató a munkavállaló utazási terveiről, megtilthatja-e, szankcionálhatja-e bármilyen módon jövőbeni terveit?
A munkavállaló ellenőrzésére vonatkozó rendelkezéseket és az adatvédelmi jogszabályokat szükséges figyelembe venni a „belső járvány megelőzése érdekében” a kockázatelemző kérdőív készítése, tartalma és kitöltése tárgyában.
Járványügyi érdekből a külföldre utazások korlátozása és tilalma tárgyában az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány megelőzése, illetve következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében elrendelt veszélyhelyzet során teendő intézkedésekről szóló 41/2020. (III. 11.) Korm. rendeletet kell figyelembe venni, amely egyes országokba történő be – és kiutazásról speciális rendelkezéseket ír elő.
A munkáltató és a munkavállalók tájékoztatási kötelezettségére általánosságban az Mt. 6. § (4) bekezdése irányadó, amely szerint az Mt. hatálya alá tartozók kötelesek egymást minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy ezek változásáról tájékoztatni, amely a munkaviszony létesítése, valamint az e törvényben meghatározott jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényeges.
A munkavállalók utazásának megtiltása tárgyában, járványügyi jogszabály eltérő rendelkezése hiányában, az Mt. szabályai irányadóak. Egyrészt a munkavégzési kötelezettség teljesítésével összefüggő utazások megtiltását a munkáltató irányítási jogkörében rendelheti el az Mt. és a munkaszerződés vagy kollektív szerződés rendelkezéseire figyelemmel.
A magáncélú utazások megtiltását a személyiségi jogok korlátozására vonatkozó szabályok szerint szükséges megvizsgálni az Mt. 9. § (2) bekezdése szerint. Azaz a munkavállaló személyiségi joga akkor korlátozható, ha a korlátozás a munkaviszony rendeltetésével közvetlenül összefüggő okból feltétlenül szükséges és a cél elérésével arányos. A személyiségi jog korlátozásának módjáról, feltételeiről és várható tartamáról, továbbá szükségességét és arányosságát alátámasztó körülményekről a munkavállalót előzetesen írásban tájékoztatni kell.
Az utazási tervekre vonatkozó adatfelvétel tárgyában továbbá az adatvédelmi jogszabályokat is figyelembe kell venni.
Forrás: ITM Foglalkoztatáspolitikáért Felelős Államtitkárság